30 Nisan 2012 Pazartesi

Adamın Aklını Alan 10 Güney Kore Filmi


Güney Kore sineması denildiğinde yanlış algılamaların ne kadar fazla olduğu ortaya çıkıyor. Orijinal olmayan filmler, saçma sapan dövüş sahneleri ve anlaşılmayan bir dilin kararttığı filmlerle dolu bir sinema  algısı oluşuyor bu sinemaya henüz göz atmamış, sinemaseverlerin aklında. 

Bu konu ile ilgili küçük bir hikayem bile var;
Benden hafta sonu izlemek için film önerisi isteyen arkadaşıma “My Sasy Girl” filmini önerdiğimde, filmin ne kadar güzel olduğunu anlatmaya başladı ama sanki farklı bir filmden bahsediyordu. Kendisine “sen Amerikan versiyonunu izlemiş olmalısın, bence orijinal olan kore yapımını izle” dediğimde ise “orijinal olan Amerikan versiyonu değil mi, kore filmleri çakma sanıyordum” demişti. Bu konuşmadan sonra uzunca bir Kore sineması vaazı vermiştim arkadaşıma, bu yazının temelini oluşturan da o sohbet olsa gerek.

Güney Kore sinemasının görsel zenginliği, basit ve yüzeysellikten uzak yaratıcı senaryoları, insan ilişkilerini dengeci bir yaklaşımla sorgulayan bakış açısı, süper ve yenilmez kahramanlardan ziyade, hataya meyletmesi çok muhtemel karakterleri işleyişi, Güney Kore sinemasının özel bir sinema olmasını ve belli bir karakteristiğinin olması anlamına geliyor.

Chan Wook Park, Ki-duk Kim, Joon-ho Bong gibi farklı, aykırı ve başarılı yönetmenler çıkaran Kore sinemasının bu karakteristiği çok  önemli zira ilk filmiyle fırtınalar yaratmayı başaran Hong-Jin Na bu sinema karakteristiği üzerine yeni soslar eklemeyi başardığında ortaya çok başarılı ve ses getiren bir film çıkartmıştı.

Güney Kore sinemasının onlarca başarılı örneği var ama bu listeyi yaparken tek bir kriter kullandım. Güney Kore sinemasının “ izleyicinin aklını alan, şoke eden, yerine çivileyen” filmlerini seçtim bende. 

Akıl yürütmekten hoşlanıyor, dozajı iyi ayarlanmış gerilimi kaldırabiliyor, klasik sonları önemsemiyorsanız, bu filmleri rahat rahat sindirebileceğiniz, geniş zamanlarınızda izlemeniz Güney Kore sinemasına bakışınızı değiştirecektir mutlaka. Film izlerken nefret dolu bakışlarınızı şimdiden görür gibiyim :) İyi Seyirler.1-      Oldueboi – Old Boy – 2003 | Chan Wook Park
Min-sik Choi, Ji Tae Yu, Hye Jeong Kang

2-      Chugyeogja – The Chaser – 2009 | Hong Jin Na
Yun-seok Kim, Jung-woo Ha, Yeong- Hie Seo
3-      Boksuneun Naui Geom – Symptahy For Mr. Vengeance - 2002 | Chan Wook Park
Kang-ho Song, Ha-Kyun Shin, Doona Bae
4-      Salinui Chueok – Memories of Murder – 2003 | 
Joon – ho Bong
Kang Ho Song, Sang-Kyun Kim, Roe-Ha Kim5-      Bin Jip – 3 İron – 2004 | Ki - Duk Kim
Seung-Yeon Lee, Hyuni Kyoon Lee, Hyuk-ho Kwon


6-      Yongseon Eupda – No Mercy – 2010 | Hyeonh – Joon Kim
Hye-Jin Han, Nam Kyung-eub, San-Wook Park
7-      Hwaghae – The Yellow Sea – 2010 | Hong Jin Na
Jung-woo Ha, Yun-Seok Kim, Seong-Ha Cho      

   8-      Chinjeolhan Geumjassi – Lady Vengence – 2005 | Chan Wook Park
Yeong-ae Lee, Min-sik Choi, Shi-hoo Kim
9-      Gwoemul – The Host – 2006 | Joon-ho Bong
Kang-ho Soon, Hae-il Park, Doona Bae10-    Bakjwi – Thirst -2009 |Chan Wook Park
Kang-ho Song, Ok-bin Kim, Hae-suk Kim
Listenin bonusu

11- Madeo - Mother - 2009 | Joon-Ho Bong
Hye-Ja Kim, Bin Won, Ku Jin


2 yorum:

  1. Maundy Thursday'i de pek sevmiştim ben. Bi Boş Ev değil lakin.
    He bide A Frozen Flower.

    YanıtlaSil
  2. Panpa senin yüzünden sardım Kore filmlerine :)

    YanıtlaSil