26 Temmuz 2016 Salı

İzlemesi ve Hazmetmesi Zor Filmler
''Kimsenin kolayca ve içi rahat bir şekilde izleyemeyeceği filmler yapıyorum'' demişti usta yönetmen Haneke. Haklıydı da. Sadece Haneke değil başka yönetmenler de böyle filmler yaptı. Kimileri oldukça sıradan ve sinema değeri olmayan filmlerdi ki, o filmler bu listeye dahil edilmedi. Sadece kan, ölüm, şiddet… bu anlamda öncelikle benim için önemli değil. Önemli olan hikaye, yönetmenin aktarımı ve kurgu. İzlemesi ve Hazmetmesi Zor Filmler listesini bu düşünceler içerisinde hazırladım. Hem iyi filmler, hem yönetmeni iyi filmler hem de öyküsü iyi filmler.
Buna benzer bir çalışmayı daha önce Kore sineması için yapmıştım… Bkz “Adamın Aklını alan Kore Filmleri” adı altında. Ancak bu liste ile hem alanı genişletiyorum hem de çıtayı daha yükseklere koyuyorum.
O zaman yeniden hatırlatayım;
Bu filmleri izlemeye başladığınızda zorluklar içerisinde, sıkıntılarla boğuşarak, sinirden kendinizi tutarak, neden izliyorum ki bu filmi diye sorarak geçireceğiniz bir zaman dilimine giriyorsunuz demektir. Eğer yeterince dayanıklıysanız ve filmin sonuna geldiyseniz bu kez de hazmetmeniz ve kabul etmeniz çok zor olacak. Etkisinden kolay kolay kurtulamayacaksınız… Kendinize bu filmleri izlediğiniz için belki biraz da kızacaksınız ama bu filmi izlemiş olmanın da tuhaf mutluluğu (!) içinizi kaplayacak.
Başlayalım o zaman.

Funny Games – Michael Haneke  (1997)


Benny’s Video – Michael Haneke (1992)

Irreversible – Gaspar Noe (2002)

Ichi The Killer – Takashi Miike (2001)

Antichrist – Lars Von Trier (2009)

I Saw the Devil – Jee-won Kim (2010)

Hostel – Eli Roth (2005)

13 Tzameti ( Gela Babluani) 2005

Barda – Serdar Akar (2007)


Bonus – Three Extremes (2004)  
 
Dumblings – Fruit Chan
Cut – Chan Wook Park
Box – Takashi Miike

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder